Close
Close

Jak pielęgnować meble wiklinowe?

Meble z wikliny znakomicie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych niemalże w każdym stylu. Będą też atrakcyjną ozdobą tarasu, balkonu czy ogrodu. Ich surowy materiał gwarantuje niepowtarzalny wygląd, a przy tym stanowi mądry, proekologiczny wybór. Chcąc zachować jak najdłużej piękny i naturalny charakter mebli z wikliny, warto poznać czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na ich trwałość oraz dowiedzieć się, jak dbać o wiklinowe wyroby i jakich środków używać do czyszczenia i konserwacji.

 

Jak czyścić meble wiklinowe?

Podstawową czynnością, która pomaga w utrzymaniu czystości mebli z wikliny jest odkurzanie. Kurzu można się pozbyć jedną z końcówek odkurzacza, suchą szmatką bądź szczotką ryżową. Natomiast jeśli meble posiadają większe zabrudzenia, należy wykorzystać do ich umycia wodę. Najlepiej sprawdzi się domowej roboty środek z soli, cytryny, sody oczyszczonej lub octu rozrobiony w proporcji 2 łyżki na 1 litr wody. Bez obaw! Odpowiednio zaimpregnowane lakierem meble są odporne na wilgoć. Nie musisz korzystać z profesjonalnych detergentów.

 

Woda i słońce – to, co najbardziej może szkodzić wiklinie

Wiklina jest stosunkowo odporna na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niemniej jednak, jako materiał naturalny, z upływem lat i przy intensywnej eksploatacji jest narażona na utratę swojego pierwotnego piękna, zwłaszcza przy nadmiernej ekspozycji na deszcz czy promienie słoneczne. Jeśli mebel nie jest prawidłowo zabezpieczony, niesprzyjające warunki pogodowe mogą powodować jego odkształcenia lub odbarwienia. Dlatego wszystkie nasze produkty odpowiednio impregnujemy lakierami ekologicznymi, które skutecznie chronią mebel, a przy tym nie działają szkodliwie na ludzki organizm.

 

Konserwacja wyrobów z wikliny

Gdy warstwa zabezpieczająca się zetrze i wtedy, gdy zależy nam na utrzymaniu pierwotnego stanu wiklinowych mebli, warto co pewien czas powtarzać konserwację. W przypadku mebli znajdujących się w pomieszczeniu wystarczy cykliczne przetarcie powierzchni szmatką nasączoną dowolnym olejem roślinnym. Z kolei do mebli ogrodowych, które ze szkodliwymi czynnikami stykają się na co dzień, stosować należy lakiery, które tworzą powłokę ochronną przed wilgocią i płowieniem. Przed ich nałożeniem mebel musi zostać dobrze wyczyszczony. Gdy wiklina straci swój urok, można pomalować ją farbą do mebli z drewna i tym sposobem zyskać odświeżony mebel, który przetrwa kolejne lata.

Oprócz stosowania środków ochronnych, podatność na uszkodzenia możemy zmniejszyć, przykrywając meble podczas długotrwałych opadów (np. folią lub pokrowcami wodoszczelnymi), a w sezonie zimowym przechowując w garażu lub innym suchym miejscu.

Hejs
Right Menu Icon