Close
Close

Co warto wiedzieć o hotelach dla owadów?

Wielofunkcyjny domek, nazywany przez niektórych hotelem czy schroniskiem dla owadów, to niewielka budowla, przypominająca budkę lub domek, wykonana głównie z drewnianych desek i naturalnego wypełnienia. Zapewnia schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwia im budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, deszczem, mrozem czy po prostu miejsce nocnego odpoczynku.

 

Dla jakich owadów stawiane są hotele?

W domku schronienie znajdą ważki, motyle, chrząszcze, błonkówki, bzygi oraz inni sprzymierzeńcy, którzy pomagają w walce z rozmaitymi szkodnikami. Warto do swojego ogrodu zaprosić biedronki, które żywią się niszczącymi rośliny mszycami. Biedronki chętnie chowają się pomiędzy szyszkami i suchymi liśćmi, a pszczoły i osy preferują trzciny i nawiercone gałęzie. Owady zapylające dbają o poziom zapylenia nie tylko kwiatów, ale również drzew i warzyw.

 

Kiedy postawić domek dla owadów?

Domek można postawić wczesną wiosną, jak i jesienią. Takie schronienie może pozostawać w ogrodzie przez cały rok, zapewniając owadom skuteczną ochronę przed warunkami pogodowymi, takimi jak upały, niskie temperatury czy opady deszczu.

 

Gdzie ustawić hotel dla owadów?

Idealną lokalizacją będzie suche, słoneczne i zaciszne miejsce. Domek można ustawić na ziemi lub powiesić go na płocie czy ścianie budynku.
Do instalacji można także wykorzystać drewniany słupek. Wieszając hotel ma ścianie domu, należy wybrać ścianę osłoniętą od wiatru – na południowej lub południowo-wschodniej części budynku. Dobrym miejscem będzie także wnętrze altany czy zadaszona przestrzeń w pobliżu ganku lub wiaty. Hotel można ustawić także w pobliżu rabatek z kwiatami, w sadzie czy w okolicy ogródka warzywnego. Należy pamiętać, by zapewnić owadom spokój, więc wybierz miejsce z dala od codziennych ścieżek domowników.

Hejs
Right Menu Icon